Maskvoje startavo pasaulio imtynių čempionatas. Rusijos imtynių federacijos viceprezidentas bei čempionato direktorius Georgijus Briusovas spaudos konferencijoje teigė, kad varžybose dalyvaus virš tūkstančio atletų iš 95 valstybių. „Trisdešimt imtynininkų iš 23 besivystančių valstybių į Rusijos sostinę atvyks čempionato organizacinio komiteto bei tarptautinės imtynių federacijos FILA lėšomis. Tokiu būdu norima plėtoti imtynių sportą skurdžiose Afrikos bei kai kuriuose Lotynų Amerikos valstybėse“, – praneša G.Briusovas.

Organizatorių dovana jau pasinaudojo imtynininkai iš Senegalo, Kamerūno, Madagaskaro ir Mauritanijos. Su nuotykiais į Rusijos sostinė atvyko „klasikas“ Antonio Estrada iš  Nikaragvos. Jis Niujorke pavėlavo į lėktuvą, o kitą dieną skrydis į Maskvą buvo atidėtas dar vienai parai. Bastymasis po orouostą, nervai ir ribotas pinigų limitas sportininkui iš Nikaragvos „sudegino“ keturis kilogramus. Tiesa, svorį Estrada greitai atstatė, šveisdamas kepsnius viešbučio „Kosmos“ restorane.

Šių metų pasaulio imtynių čempionate startuos penki mūsų šalies graikų-romėnų imtynių stiliaus atletai: Edgaras Venckaitis (60 kg), Aleksandras Kazakevičius (74 kg), Laimutis Adomaitis (84 kg), Aldas Luošaitis (96 kg), Mindaugas Mizgaitis (120 kg) ir vienas „laisvūnas“ Šarūnas Jurčys (55 kg).

Pirmas į kovą stojo Aldas Lukošaitis. Išvakarėse, svėrimo metu Aldas sužinojo savo varžovą. Burtai lėmė, kad jam teks kovoti su olimpiniu čempionu Aslambeku Chuštovu iš Rusijos. Imtynių žinovai neabejojo, kad padedamas savom sienom galingas rusas nukeliaus iki finalo. Tokiu atveju Aldo glėbyje atsidurtų dar viena dovanėlė – tų pačių olimpinių žaidynių prizininkas Assetas Mambetovas iš Kazachstano.

Viskas vyko, kaip ir planuota. Dvikova su rusu vyko pagal supaprastintą scenarijų – Chuštovas ne itin noriai puolė ir laukė darbo parteryje. Savo ruožtu, Aldas „rišo“ ruso rankas ir mėgino „kandžiotis“ pervedimais. Vis dėlto, parteryje rusas jaučiasi it žuvis vandeny. Pirmame kėlinuke jis patenkino žiūrovų lūkesčius ir ištraukė Aldą savo firminiu stiliumi. Antrame kėlinuke Chuštovas vėl gavo pranašumą parteryje, nes iškovojo tašką, išstūmęs Aldą už kilimo. Šįsyk rusas staigiu judesiu truktelėjo nepasiruošusį Lukošaitį į šoną ir nurideno, o savo sąskaitą dar papildė trejais taškais. Aldo balų kraitė liko tuščia.

Tuo metu, kai A.Lukošaitis mankštinosi ir ruošėsi akistatai su Mambetovu, ant kilimo pusfinalyje kovojo Chuštovas ir Amiras Azizas Aliakbari iš Irano.  Azijos čempionas jau pirmame kėlinuke parodė neįtikėtiną triuką – sugebėjo ištrūkti iš rusų gniaužtų parteryje ir iškovojo tašką. Antrame kėlinuke iranietis padidino spaudimą ir Chuštovas, užminęs kilimo kraštą, prarado dar vieną tašką. Sensacija įvyko. Rusas nepatenka į finalą, o Lukošaitis praranda galimybę patikrinti Mambetovą ir pakovoti dėl medalio.

Treneris Ruslanas Vartanovas: „Aldas įvykdė visus nurodymus. Parteryje mėgino gintis. Vieną judesį pagavo, o antrą pražiopsojo. Vaikinui labai trūksta svorio – dabar jis tesveria geriausiu atveju 94 kilogramus“.

Pasaulio ir Europos čempionatų sidabro medalio laimėtojas Mindaugas Ežerskis: „Lukošaitis dar nepasiruošęs galynėtis tokiame lygyje. Į Maskvą jį vežėme su tikslu „apšaudyti“, paruošti psichologiškai ateičiai. Jei Aldas kryptingai dirbs, rezultatas bus po 2-3 metų. 96 kilogramai – nevaikiškas svoris. Čia reikalinga vyriška jėga, kuri ateina su metais“.

Aldas Lukošaitis: „Tai mano pirma kova tokio lygio varžybose ir iškarto mano kelyje olimpinis čempionas.  Labai galingas atletas, bet stovėsenoje kovoti su juo galima. Parteryje pirmą kartą jis mane išrovė per jėgą, o antrame kėlinuke mėginau atlikti išsėdimą, o rusas pagavo mano judėsi ir pervertė. Savijauta, kai į viršų iškelia toks atletas, švelniai tariant, ne kokia – nežinai kaip gintis ir ką daryti. Reiks studijuoti analizuoti ir dirbti. “

Šiandien ištraukti burtai dar trijuose svoriuose. Edgaras Venckaitis (60 kg) pirmoje imtyje susitiks su metais vyresniu baltarusiu Dmitrijumi Alenskiu. Laimučio Adomaičio (84 kg) varžovas bus Kolumbijos atletas trisdešimtmetis Christianas Mosquera, o Mindaugas Mizgaitis (120 kg) mėgins palaužti Vladimiro Guralskio iš Izraelio pasipriešinimą.

Valdas Malinauskas

Pasaulio imtynių čempionatas – Aldas Lukošaitis (mėlynas triko) ir Aslambekas Chustovas