Pasiūlymas išmesti imtynes iš olimpinių žaidynių programos sukėlė protestų audrą visame pasaulyje.

Kai vakar Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) Vykdomasis komitetas pasiūlė išbraukti imtynes iš 2020 metų olimpiados programos, per keletą valandų 1100 amerikiečių pasirašė po peticija JAV prezidentui Barackui Obamai, reikalaujančia boikotuoti olimpines žaidynes!

Abejotinu IOC sprendimu viešai jau pasipiktino JAV, Rusijos, Indijos, Turkijos, Prancūzijos, Irano, Graikijos imtynių federacijos.

Stambule — privalomas sportas

„Man neteisingai atrodo vien tas faktas, kad jau pradėta kalbėti apie tokį dalyką. Mes to niekados neleisime!”, – pareiškė Turkijos imtynių federacijos prezidentas Hamza Yerlikaya.

Turkija – viena stipriausių šalių imtynių sporte. Iš 87 šios šalies medalių olimpiadose net 58 iškovojo imtynininkai. Turkai 28 kartus tapo olimpiniais čempionais.

„Mes pradėsime aktyviai dirbti, kad ši klaida būtų ištaisyta, o kvaila idėja pamiršta“, — pažadėjo Turkijos imtynių federacijos prezidentas.

H.Yerlikaya du kartus tapo olimpiniu, tris kartus pasaulio ir 8 kartus – Europos čempionu graikų romėnų imtynių varžybose.

Turkas pabrėžė, jog Stambulas kartu su Madridu ir Tokiju varžosi dėl teisės tapti 2020-ųjų olimpiados sostine.

„Mes esame rimčiausia kandidatūra. Tiesiog neįmanoma, jog olimpiada Stambule vyktų be imtynių“, — teigė H.Yerlikaya.

Be imtynių olimpiados išnyks

Kolegoms iš Turkijos pritarė ir Graikijos imtynių federacija.

„Netikiu, kad šis pasiūlymas būtų patvirtintas IOC sesijoje 2013-ųjų rugsėjį. Imtynės yra tiesiogiai susiejusios su Olimpiadų istorija, todėl negalima jų simbolio tiesiog išmesti į šiukšlių dėžę. Jeigu žengsime tokiu ritmu, olimpiados taip pat išnyks“, — vienai graikų radijo stočiai kalbėjo Graikijos imtynių federacijos vadovas Kostas Thanos.

Keistas IOC sprendimas pribloškė ir Irano sporto vadovus.

„Tai būtų žiaurus smūgis mūsų sportui, nes imtynės yra viena populiariausių ir daugiausiai vaikų į treniruotes priviliojančių sporto šakų“, — neslėpė Irano olimpinio komiteto prezidentas Mohammadas Aliabadi.

Irano sporto ministras Mohammadas Abbasi, kurį citavo oficiali valstybinė naujienų agentūra Irna, paskelbė, jog netrukus vyriausybė „praneš apie priežastis, kodėl jis prieštarauja IOC sprendimui“.

Irano atletai olimpiadose iškovojo 60 medalių, iš kurių net 37 laimėjo imtynininkai (32 – laisvųjų imtynių ir 5 – graikų ir romėnų imtynių varžybose).

FILA vienija 174 šalis

Dar 1912 metais įkurta Tarptautinė imtynių federacija (FILA) vienija 174 nacionalines federacijas.

„Nieko nesuprantu. Tarptautinei imtynių federacijai (FILA) priklauso maksimalus skaičius šalių. Ponai iš olimpinio komiteto manęs tikrai neįtikins, jog mažasis regbis, kurį žaidžia 7 žaidėjai, yra labiau populiarus pasaulyje“, — piktinosi Prancūzijos imtyninkų treneris Patrice’as Mourier.

„Tai tik rekomendacija, todėl mes turime 7 mėnesius perkalbėti IOC narius. Esu optimistas. Kai JAV, Rusija, Rytų Europa, Skandinavijos šalys ir Azija susivienys, jie turės suprasti, ką iš tiesų pasauliui reiškia imtynės“, — vylėsi 1996-ųjų olimpiados vicečempionas prancūzas Ghani Yalouzi.

Pralaimėjo žolės rieduliui ir šiuolaikinei penkiakovei

FILA prezidentas Raphaelis Martinetti prieš savaitę lyg tyčia Rio de Žaneire atidarė naują Brazilijos imtynių treniruočių centrą ir aplankė sporto bazes, kuriose vyks 2016-ųjų olimpiados kovos.

Šveicaras tikrai nelaukė, jog jo gimtojoje Lozanoje seniausia olimpinė sporto šaka bus paguldyta ant menčių.

Imtynės priklauso 10 sporto šakų grupei, kurios dar 1894-aisiais buvo įtraukos į pirmųjų šiuolaikinių olimpinių žaidynių programą.

Nuo 1896-ųjų olimpiados Atėnuose imtynininkai nuolat varžėsi dėl olimpinių medalių.

Bet 2013-ųjų vasario 12-oji tapo juodžiausia diena imtynių istorijoje. Per IOC Vykdomojo komiteto posėdį Lozanoje buvo pasiūlyta šią sporto šaką išbraukti iš 2020 metų olimpiados programos.

Remiantis 39 kriterijais 15 IOC VK narių nusprendė, jog nuo antikos laikų klestėjęs sportas jau neatinka olimpinės dvasios.

Per slaptą balsavimą, kuriame nedalyvavo IOC prezidentas Jacques’as Rogge, imtynės neatlaikė kitų sporto šakų konkurencijos.

Nematoma kova dėl vietos po saule vyko labai atkakliai, nes IOC VK posėdyje prireikė net 4 balsavimo turų.

Paskutiniajame už imtynių išmetimą pasisakė 8, o už šiuolaikinės penkiakovės ir žolės riedulį – po 3 IOC VK narius.

Visos kitos sporto šakos, kurioms taip pat buvo iškilusi grėsmė – šiuolaikinė penkiakovė, taekvondo, žolės riedulys, baidarių ir kanojų irklavimas – pateko į 25 pagrindinių olimpiados sporto šakų sąrašą ir tikrai bus 2020-ųjų metų žaidynių programoje.

Likimas paaiškės rugsėjį

Dėl vienintelio kelialapio į 2020-ųjų olimpiadą imtynės varžysis su beisbolu/softbolu, karate, riedučių sportu, laipiojimu uolomis, skvošu, vandenlenčių sportu ir wushu.

Visos aštuonios sporto šakos turės pateikti savo pristatymą per gegužės mėnesį Sankt Peterburge (Rusija) numatytą IOC VK posėdį.

Po jo IOC VK rekomenduos vieną iš šių aštuonių sporto šakų įtraukti į 2020 metų olimpiados programą.

Galutinis sprendimas bus priimtas per 125-ąją IOC sesiją, kuri 2013 m. rugsėjo 7-10 vyks Buenos Airėse (Argentina).