Žinia, kad Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) Vykdomasis komitetas imtynes pasirinko ta sporto šaka, kuri turėtų būti išbraukta iš olimpinių žaidynių programos, šokiravo imtynių pasaulį.

„Olimpizmo idėja miršta kartu su šiuo sprendimu“, – teigė Vokietijos imtynių treneris Jannis Zamanduridis.

Olimpinių žaidynių simboliu laikomų imtynių nebuvo vienintelėse olimpinėse žaidynėse – 1900 metais Paryžiuje, tačiau IOC Vykdomojo komiteto nuomone, būtent ši sporto šaka turėtų būti išbraukta iš 2020 metų olimpiados programos.

Sprendimą dar turi palaiminti IOC Generalinė asamblėja, ir, panašu, kad uraganu sukilusi pasaulio imtynių bendruomenė darys viską, kad poziciją IOC pakeistų.

„Pirmoji mintis buvo: IOC turbūt juokauja, jie negali taip pasielgti. Tai šokiruojanti ir nuvilianti naujiena“, – sakė Indijos imtynių rinktinės treneris Vinodas Kumaras.

Tarpautinė imtynių federacija (FILA) oficialiame pranešime sprendimą pavadino „itin stebinančiu“ ir patikino darysianti viską, jog įtikintų IOC, kad „sprendimas, nukreiptas prieš sporto šaką, kuri yra tiek antikinių, tiek šiuolaikinių olimpinių žaidynių pagrindas, prieštarauja sveikam protui“.

Tiesa, dėl IOC sprendimo kritikos sulaukė ir FILA prezidentas Raphaelis Martinettis. Rusijos imtynių federacijos prezidentas Michailas Mamiašvilis garsiai pareiškė, kad dalį kaltės turi prisiimti ir FILA.

„Manau, tai ir buvo R.Martinetti užduotis – dėti visas pastangas ir apginti imtynes prieš IOC Vykdomąjį komitetą“, – teigė jis.

IOC pozicija: vyksta atsinaujinimo procesas

Pašalinus imtynes, olimpinėje programoje liko 25 sporto šakos. Kurią kitą sporto šaką bus siūloma įtraukti į olimpines žaidynes, bus nuspręsta IOC Vykdomojo komiteto posėdyje gegužės mėnesį.

Patekti į 2020 metų olimpinių žaidynių programą pretenduoja beisbolas ir softbolas, karatė, skvošas, riedučių sportas, sportinis laipiojimas, vandenlenčių sportas ir ušu. Dar gali būti sugrąžintos ir imtynės, tačiau teigiama, kad tai mažai tikėtina.

Dėl 2020 metų olimpinių žaidynių programos galutinai bus nuspręsta šių metų rugsėjo 7-10 dienomis Buenos Airėse vyksiančioje 125-ojoje IOC Generalinės sasamblėjos sesijoje.

„Tai olimpinės programos atnaujinimo ir atgaivinimo procesas, – taip sprendimą dėl imtynių komentavo IOC atstovas spaudai Markas Adamsas. – IOC Vykdomojo komiteto nuomone, tai geriausia programa 2020 metų olimpinėms žaidynėms. Ne dėl to, kad yra kažkas negerai su imtynėmis, o dėl to – kad viskas yra gerai su kitomis 25 sporto šakomis“.

Smūgis visam pasauliui: Londone medalius iškovojo net 29 šalių imtynininkai

FILA atmeta priekaištus, kad imtynės nepakankamai plačiai pasaulyje paplitusi sporto šaka, teigdama, kad FILA vienija 180 nacionalinių federacijų.

„Tai neįtikėtina, – pareiškė rusas Hasanas Barojevas, 2004 metų olimpinis graikų-romėnų imtynių čempionas svorio kategorijoje virš 120 kg. – Suprasčiau, jei Rusija būtų skynusi visus medalius Londone, bet tai liečia ne tik mus, tai liečia visą pasaulį“.

Ir iš tiesų: Londono olimpinėse žaidynėse medalius iškovojo net 29 šalių imtynininkai, įskaitant laisvąsias, graikų-romėnų ir moterų imtynes. O IOC pasiryžęs iš olimpinės programos išbraukti jas visas.

Medaliais Londone pasipuošė Rusijos, Indijos, Japonijos, Puerto Riko, Šiaurės Korėjos, Mongolijos ir kitų šalių imtynininkai. Žinoma, ir Lietuvos.

 „Tai taptų tragedija daugeliui žmonių, – sakė Rusijos olimpinė čempionė Natalija Vorobjova, – nors aš tikiu, kad viskas bus gerai. Imtynininkai dėl savo vietos po saule kovos iki pat pabaigos“.

Šokiruoti amerikiečiai netiki, kad IOC įgyvendins savo užmačias

Imtynėms dažnai klijuojama etiketė, kad tai daugiausia Rytų Europoje paplitusi sporto šaka, tačiau jos pašalinimas iš olimpinės programos reikštų milžinišką smūgį ir Jungtinių Amerikos valstijų olimpinei rinktinei.

JAV yra daugiausia olimpinių medalių imtynių varžybose iškovojusi šalis, jei SSRS ir Rusijos medalius skaičiuotume atskirai. JAV imtynininkai pelnė 124 olimpinius medalius, SSRS – 116, Rusijos – 51.

JAV olimpinio komiteto (USOC) vykdantysis direktorius Scottas Blackmunas pripažino, kad IOC sprendimas, vertinant „imtynių istoriją, tradicijas, populiarumą ir paplitimą“, buvo netikėtas. Bet pridūrė, kad tai „puiki galimybė diskutuoti ir įvertinti imtynių reikšmę JAV ir pasaulio sportui“.

Caelis Sandersonas, 2004 metų laisvųjų imtynių olimpinis čempionas, o dabar treneris, teigia, kad tai būtų smūgis šimtams tūkstančių pasaulio vaikų, kurie imtyniauja. Ir tuo pačiu reiškia įsitikinimą: pasaulinė imtynių bendruomenė pernelyg stipri, kad leistų tokioms užmačioms virsti realybe.

„Olimpinės žaidynės yra kiekvieno imtynininko svajonė. Kaip futbolininko – pasaulio čempionatas. Kaip amerikietiško futbolo Super taurė. Didžiausias įvykis. Prestižiškiausias ir labiausiai siektinas. Piramidės viršūnė.

Šimtų tūkstančių vaikų viltys bus sužlugdytos, jei tai nutiks iš tikrųjų. Juk mes neturime tokio pasaulio čempionato, kokį turi futbolas. Neabejotinai tai būtų tragedija. Kita vertus, imtynės pasauliniu mastu yra labai stipri sporto šaka, ir dabar, manau, įsitikinsime, kokia stipri“.

„Olimpinis judėjimas labai, labai reikšmingas imtynių sportui. Turime daryti viską, kad išliktume stipri ir matoma sporto šaka olimpinėje šeimoje“, – antrino Mike‘as Moyeris, JAV imtynių trenerių asociacijos vadovas.

Metė akmenį į kitų sporto šakų daržą: užkliuvo badmintonas ir šiuolaikinė penkiakovė

JAV televizijos ir radijo laidų apie imtynes vedėjas Scottas Casberis teigė nesuprantąs, kas įvyko. Jis metė akmenį į kitų sporto šakų daržą, kurios, pasak jo, buvo labiau „vertos“ pašalinimo iš olimpinės programos.

„Įvyko kažkas nesuvokiamo. Man tai kvepia nešvariu žaidimu. Kaip galima palikti tokią silpną ir dirbtinai sukurtą sporto šaką kaip šiuolaikinė penkiakovė, bet pašallinti imtynes? Man širdis tiesiog plyšta“.

„Mes ketiname kovoti, – teigė buvęs JAV imtynininkas Kurtas Angle‘as, 1996 metų olimpinis čempionas. – Jie negali tiesiog numoti į imtynes. Olimpinėje programoje jie palieka tokias sporto šakas kaip badmintonas ar šuoliai ant batuto, bet išmeta imtynes… Tiesiog nesuvokiama! “

Indija neteks sporto šakos, kuri šalį išmokė ne tik dalyvauti, bet ir laimėti

„Nematau nė vienos priežasties, kodėl reikėjo pašalinti imtynes. Man vis dar sunku patikėti tomis antraštėmis, kurias skaitau“, – teigė Indijos imtynininkas Sushilas Kumaras, Londone iškovojęs sidabro medalį ir tapęs pirmuoju Indijos sportininku, olimpinį medalį laimėjusiu dvejose žaidynėse iš eilės.

S.Kumaras teigė neabejojantis, kad rugsėjį vyksiančios IOC Generalinės asamblėjos metu imtynės vėl bus grąžintos į olimpinę programą.

„Mano nuomone, IOC bus sunku įgyvendinti šį sumanymą, nes imtynės yra beprotiškai populiarios visame pasaulyje. Tai puikiai visiems žinoma ir gilias tradicijas turinti sporto šaka.“

„Imtynės iškėlė Indiją į olimpines aukštumas, o dabar visame pasaulyje žinoma sporto šaka tiesiog išbraukiama iš olimpinių žaidynių“, – sakė kitas Indijos laisvųjų imtynių atstovas, Londone bronzą iškovojęs Yogeshwaras Duttas.

„Kas nutiks su jaunosios kartos imtynininkais? Kokia ateitis jų laukia? Aš ir Sushilas po Rio de Žaneiro baigtume savo karjeras bet kokiu atveju, bet yra daugybė jaunų imtynininkų, kurie ruošiasi dar kitoms žaidynėms. Ką jiems daryti? Iš jų atimamas gyvenimo tikslas“, – kalbėjo Y.Duttas.

„Indija jau nebenori tiesiog dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Mūsų šalis nori laimėti. Imtynės Indijai per pastarąsias dvejas olimpiadas padovanojo tris medalius, tad olimpinės žaidynės mums tapo prioritetiniu įvykiu“.