Ne itin dideliais pinigais ir galingais rėmėjais pasigirti galinčios Lietuvos imtynių federacijos (LIF) vadovai šiomis dienoms vaikščiojo kaip nesavi. Iš džiaugsmo nesavi… Didžiąją dali savo metinio biudžeto po dešimties dienų Las Vegase (JAV) vyksiančiam pasaulio imtynių čempionatui išleisti turėjusiems imtynininkams pagalbos ranką ištiesė jos rėmėjai. Viešbutis „Air Inn“ nesismulkino – nustatė solidžias tūkstantines premijas, kurių bendra vertė yra net 72 tūkst. eurų.

„Jei visi mūsų šalies imtynininkai – graikų-romėnų penki atstovai ir dvi moterų imtynių sportininkės laimėtų aukso medalius ir automatiškai iškovotų kelialapius į 2016 metų Rio de Žaneiro olimpiadą, mes pasirengę sumokėti premijas, kurių vertė yra 72 tūkst. eurų“, – pasirašinėdamas sutartį su LIF prezidentu Valentinu Mizgaičiu teigė „Air Inn“ viešbučio direktorius Aleksandras Gribojedovas.

Sutartyje tikinama, kad pirmąją vietą laimėjęs imtynininkas gaus 10 tūkst. eurų premiją, antrąją – 5 tūkst., trečiąją – 3 tūkst. eurų čekį. Nebus nuskriausti ir net 6-ąją vietą pasaulio pirmenybėse iškovoję mūsų atletai – ši vieta garantuoja kelialapį į 2016-ųjų Rio de Žaneiro žaidynes, tad sportininkai kaip kompensaciją gautų po 1 tūkst. eurų.

„Ne žodžiais reikia mums save girti, o darbais. Reikia pergalių, tada ir apie eurus galima pamąstyti“, – tik per spaudos konferenciją apie premijų dydžius sužinojęs kalbėjo Londono žaidynių bronzos medalio laimėtojas Aleksandras Kazakevičius.

„Tavo žodžiai – Dievui į ausį. Vis dar esu vienintelis pasaulio graikų-romėnų imtynių čempionas. Žiūrėkite, kad kokie boksininkai mūsų nepasivytų. Todėl būtina, kad į mano vietą ateitų kitas planetos čempionas iš Lietuvos“, – linksmai atkirto Lietuvos imtynių rinktinės vadovas pasaulio čempionas Rimantas Bagdonas.

Užduotis – du kelialapiai į olimpiadą

Į rugsėjo 7-ąją Las Vegaso „Orleans“ arenoje, kurioje varžybas gali stebėti 8,5 tūkst. sirgalių, vyksiantį pasaulio imtynių čempionatą jau penktadienį žada vykti penki graikų-romėnų imtynių sportininkai ir dvi moterys.

Lietuvai šiame čempionate svorio kategorijoje iki 66 kg medalius bandys pelnyti Edgaras Venckaitis, iki 80 kg – Julius Matuzevičius, iki 85 kg – Aleksandras Kazakevičius, iki 98 kg – Vilius Laurinaitis ir iki 130 kg –  Mindaugas Mizgaitis. Moterų varžybose ant kilimo pergalių sieks dvi merginos: svorio kategorijoje iki 63 kg – Giedrė Blekaitytė ir iki 69 kg – Danutė Domikaitytė.

„Į Las Vegasą išvykstančiai imtynių rinktinei keliame užduoti iškovoti mažiausiai du kelialapius į Rio de Žaneiro olimpiadą. Turėjome medalį Penkine, medalį Londone, norėtųsi, kad ši tradicija tęstųsi ir Rio de Žaneire“, – palydėdamas sportininkus tvirtino LIF vadovas V.Mizgaitis.

Į JAV imtynininkų komanda iškeliaus jau penktadienį, nes prieš čempionatą dar sieks aklimatizuosis prie kitos laiko juostos stovykloje Kalifornijoje, kur treniruosis kartu suomiais ir norvegais. Tačiau tai bus bene paskutinysis Pekino olimpiados trečiosios vietos laimėtojo Mindaugo Mizgaičio pasaulio čempionatas.

Ir taip esu vienas vyriausių savo svorio kategorijoje, – aiškino 35-erių V.Mizgaitis. – Kitąmet planetos pirmenybės nevyks, nes bus olimpiada. Tad po dviejų metų jau neturėsiu jokių šansų kovoti. Manau, laimėjus kelialapį į kitų metų žaidynes tai būtų mano paskutinysis startas“.

Apie savo galimybes pakovoti trečiosiose žaidynėse kalbėjo ir Londono olimpiados prizininkas 29-erių A.Kazakevičius.

„Kaip tik olimpiada, taip nauja svorio kategorija – pradėjau kovoti 66 kg imtynininkų varžybose, po to 74 kg ir dabar – 85 kg svorio kategorijoje. Nesakysiu, kad lengva. Bet jau pripratau – „pridėjau“ jėgos, masės, o ne riebalų ir, manau, kad Amerikoje pasiseks laimėti kelialapį. Bet visada būtina apsidrausti. Krepšininkai sako, kas kamuolys apvalus, tai imtynininkai teigia, kad kilimas apvalus ir bet kas tave gali išstumti“, – teigė Londono žaidynių bronzos medalio laimėtojas.

Čempionatai Lietuvoje – po 4 metų

Į JAV vyksiančias pirmenybes šalies federacija rinktinei skyrė net 50 tūkst. eurų. Tiek pinigų reikės ne tik aklimatizacijai, bet ir turnyrui, kuris vyks nuo rugsėjo 7 dienos iki rugsėjo 12-osios. Už  vieną dieną pasaulio pirmenybėse LIF organizatoriams privalo mokėti po 180 eurų.

„Galime tik guostis, kad kitąmet Europos imtynių čempionatas vyks labai arti – Rygoje. Tuomet ir mūsų sirgalių bus daugiau ir išlaidų mažiau“, – tikino V.Mizgaitis.

LIF prezidentas apgailestavo, kad dėl prieš tai buvusio LIF vadovo vykdytos savotiškos taupymo akcijos Lietuva prarado svorį tarptautinėje arenoje ir mažiausiai 4 metus tarptautinės imtynių varžybos į mūsų šalį neužsuks.

„Taip, prieš penketą metų turėjome Europos čempionatą, jaunimo turnyrus. Bet po to dėl tam tikrų priežasčių nesiekėme gauti pirmenybių. Dabar čempionatai išdalinti 3-4 metams į priekį. Stosimės į eilę, bandysime įtikinti, kad Lietuvai reikia imtynių, tačiau kokio rango kovas gausime – tai tik tarptautinės federacijos sprendimas. Susidomėjimas rengti Europos ar pasaulio čempionatus yra labai didelis ir tik sunkus darbas padėtų mums prisivilioti tokį renginį į Lietuvą“, – V.Mizgaitis.

Modestas Krukauskas (lrytas.lt)

Justino Stacevičiaus (lrytas.lt) nuotraukos