Pirmą kartą šiais metais paskelbtuose Tarptautinės imtynių federacijos (UWW) reitingų sąrašuose – trys mūsų šalies atletų pavardės. Po kelių mėnesių pertraukos (paskutinį kartą reitingai buvo skelbiami rugsėjį) į geriausių planetos dvidešimtuką patenka graikų-romėnų imtynių stiliaus atletai Edgaras Venckaitis (66 kg), Vilius Laurinaitis (98 kg) ir Mantas Knystautas (130 kg).

Iš lietuviškos “klasikų” trijulės aukščiausiai laikosi Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dalyvis Edgaras Venckaitis. Reitinginių taškų skaičiuotojai aukštai įvertino atrankos į Rio turnyro, kuris vyko Ulan Batore, bronzą ir sudarytoje pajėgiausių imtynininkų lentelėje skyrė tauragiškiui septynioliktą vietą. Ankstyvą rudenį Edgaras buvo šešioliktoje pozicijoje.

Vilių Laurinaitį į reitingų lentelę sugrąžino antra vieta, iškovota pernai rudenį Skopjėje (Makedonija) vykusiame pasaulio kariškių čempionate. Tačiau dėl išlikimo elitinių imtynininkų sąraše joniškiečiui teks pakovoti, nes šiuo metu jis yra dvidešimtoje vietoje ir balansuoja ties iškritimo riba.

Savo pozicijas užleido ir taip iš aštuonioliktos į dvidešimtą vietą smuktelėjo sunkiasvoris Mantas Knystautas. Tačiau vasario mėnesį klaipėdietis neabejotinai pakils keliais laipteliais aukštyn – geras prognozes jam užtikrina nesenai Suomijoje vykusio tarptautinio Hermano Kares vardo turnyro nugalėtojo titulas.

Moterų imtynių reitingų sąrašuose neliko mūsų šalies atlečių. Arčiausiai tikslo yra pastaruoju metu gerą sportinę formą rodanti ir kelias pagrindines konkurentes turnyruose įveikusi komandos lyderė Danutė Domikaitytė. Tuo tarpu norvegė Signe Marie Store, kuriai Danutė apmaudžiai nusileido paskutiniame olimpinės atrankos turnyre Stambule, šiuo metu aštuonioliktoje vietoje.

Rašydamas apžvalgą prisiminiau, kad dar prieš dešimtmetį apie moterų imtynes Lietuvoj buvo kalbėta itin skeptiškai, todėl dabar apgailestavimai, kad lietuvaitė nepatenka tarp dvidešimties geriausių pasaulio imtynininkių kelia malonią šypseną. Laikai keičiasi.

Tuo tarpu pasaulį stebina japonės, kurių pavardės pirmoje vietoje puikuojasi net penkiose iš aštuonių svorio kategorijų. Panašu, kad panelės iš Tekančios saulės šalies rimtai ruošiasi mūšiams saviškių akivaizdoje Tokijo olimpinėse žaidynėse.

Nors pastarųjų kelių metų jaunųjų laisvūnų pergalės suteikia vilties, tačiau daugeliui iš jų tam, kad įsiveržtų į elitą, teks dar išlieti nemažai prakaito. Tuo tarpu imtynių žinovų žvilgsniai vis dažniau krypsta į Andrių Mažeiką. Dvidešimtmetis klaipėdietis pernai Europos jaunimo čempionate liko per žingsnį nuo medalio – užėmė penktą vietą. Šiemet laukia svarbūs startai Europos U23 čempionate ir eilėje tarptautinių turnyrų. Sėkmės, ypač Europos čempionate, atveju Andrius turi šansų įstoti į pajėgiausių pasaulio laisvūnų klubą.

Valdas Malinauskas