Lapkričio 29 d. Vilniuje įvyko tradicinis tarptautinis pasaulio čempiono Rimanto Bagdono graikų-romėnų imtynių turnyras.

Prieš Pekino olimpines žaidynes R. Bagdonas LTOK prezidentui A. Poviliūnui prasitarė – jei imtynininkai Kinijoje neiškovos nė vieno medalio, su jo turnyru baigta! Po pirmos dienos pasirodymų tokia grėsmė ne juokais išaugo, o A. Poviliūnas R. Bagdoną jau ragino pamiršti savo pažadą ir bet kokiu atveju neapleisti tradiciniu tapusio turnyro. Dabar R. Bagdonas šypsosi, juk olimpinė M. Mizgaičio bronza visus nuramino – turnyras bus.

Turnyras įvyko ir, kaip sutartinai tvirtino dalyviai, jis buvo aukščiausio lygio iš visų anksčiau vykusių R. Bagdono vardo turnyrų. Kitaip ir negalėjo būti – šiemet pirmąkart turnyras buvo įtrauktas į Tarptautinės imtynių federacijos (FILA) kalendorių.

„Šiemet dalyvių buvo mažiau nei įprastai, nes juos buvo sunkiau surinkti, mat buvo leidžiama dalyvauti tik sportininkams, turintiems FILA licencijas. Tačiau dėl to žymiai pakilo varžybų kokybė, turnyrą pakėlėme į naują lygį. Tai, kad konkurencija buvo didesnė patvirtina ir netikėti mūsų olimpiečių A. Kazakevičiaus ir V. Venckaičio pralaimėjimai turnyre“, – teigė varžybų šeimininkas R. Bagdonas.

Iš viso turnyre dalyvavo 63 graikų-romėnų imtynių atstovai iš 9 šalių. Komandų rikiuotėje lietuviai, surinkę 92 taškus, tapo nugalėtojais. Antrą vietą užėmė Ukrainos (76 tšk.) komanda, trečią – Rusijos (47 tšk.) imtynininkai.

Be pralaimėjimų – A. Djakonovas ir M. Mizgaitis

Pirmąsias vietas savo svorio kategorijose pavyko laimėti dviems lietuviams – jaunajam Aleksejui Djakonovui ir olimpiečiui Mindaugui Mizgaičiui. Rinktinės kapitonas Mindaugas Ežerskis turnyre nedalyvavo dėl peties traumos.

Svorio kategorijos iki 66 kg varžybose A. Djakonovas pirmoje kovoje nugalėjo suomį Jessę Salomakį, antroje – lenką Piotrą Przepiorką, principinėje pusfinalio imtyje privertė pasiduoti tautietį Edgarą Venckaitį, kuriam atiteko bronza, o įtemptoje finalo kovoje nugalėjo pajėgų rusą Olegą Zoiną.

„Seniai jau buvau kažką laimėjęs, – džiaugsmo neslėpė Aleksejus, – tačiau šįkart tvirtai tikėjau pergale. Sukaupiau jėgas ir viskas pavyko.“

O. Zoinas – gerai mūsiškiui pažįstamas varžovas, su kuriuo ne kartą yra tekę imtis ne tik varžybose, bet ir treniruočių stovyklose, tačiau šio ruso Aleksejui iki šiol nebuvo pavykę įveikti.

„Savos sienos padėjo, – šyptelėjo jaunasis imtynininkas. Finale neturėjau kitos išeities kaip tik laimėti, kad nenuvilčiau žiūrovų ir gero savo draugo Edgaro Venckaičio.“ E. Venckaitis ir A. Djakonovas susitiko ir praėjusių metų šio turnyro pusfinalyje. Tuomet pergalę šventė E. Venckaitis, po to nugalėjęs ir finale, šiemet buvo atvirkščiai.

Atrodė, kad olimpinis prizininkas M. Mizgaitis visus savo varžovus sudorojo viena ranka. Itin pakilios nuotaikos viso turnyro metu buvęs M. Mizgaitis tikino, kad šypsena veide nereiškia, kad varžyboms jis nebuvo nusiteikęs. „Visada rimtai nusiteikiu. Jei to nepadarai, padidėja tikimybė gauti traumą“, – teigė imtynininkas. M. Mizgaitis pripažino, kad imtis savų žiūrovų akivaizdoje sunkiau nei svečiose šalyse: „Čia didesnė atsakomybė, nesinori pralaimėti. Užsienyje esi svečias, dirbi savo darbą ir niekam neįdomu, kaip tu pasirodysi.“

M. Mizgaitis keturių dalyvių svorio kategorijos iki 120 kg turnyre pirmoje kovoje privertė pasiduoti antroje vietoje likusį ukrainietį Mykytą Krasylovą, įveikė latvį Artiomą Kostigovą ir nieko nelėmusioje dvikovoje nugalėjo lenką Rajmundą Lobodą.

M. Ežerskis padėjo patarimais

Svorio kategorijoje iki 60 kg antrą vietą užėmė Svajūnas Adomaitis, tik finale nusileidęs itin pajėgiam Rusijos imtynininkui Viačeslavui Džastei. Pakeliui į finalą S. Adomaitis nugalėjo latvį Andrejų Ziatkovą ir trečią vietą užėmusį Liutaurą Nemeikšį.

Trečiąsias vietas savo svorio kategorijose taip pat užėmė Antonas Audickas (55 kg), Valdemaras Venckaitis (74 kg), Vladislavas Lukaševičius (84 kg.) ir Artūras Jankauskas (96 kg). Svorio kategorijoje iki 74 kg penkti liko Aleksandras Kazakevičius ir Andrius Putna, o aštuntas svorio kategorijoje iki 60 kg liko Olegas Lavruvjanecas.

R. Bagdonas teigė, kad olimpiečiams V. Venckaičiui ir A. Kazakevičiui užimti aukštesnes vietas galėjo sutrukdyti prastas nusiteikimas. „Galbūt nebuvo nusiteikę, kad praėjus nedaug laiko po olimpinių žaidynių į turnyrą atvažiuos pakankamai stiprūs Rusijos, Ukrainos, kitų šalių imtynininkai. Nieko baisaus neįvyko, tačiau nusiteikti reikia visoms varžyboms. Noriu pagirti M. Mizgaitį – nors olimpinėse žaidynėse laimėjo bronzą, labai rimtai ir gražiai kovojo ir šiose varžybose“, – teigė Lietuvos imtynių garbės prezidentas.

R. Bagdonas džiaugiasi, kad teisingu keliu eina jaunieji šalies imtynininkai. „Tikrai turime gabių jaunų imtynininkų. Nors kai kuriems iš jų dar toli gražu iki kovos dėl apdovanojimų, bet iš ko daryti imtynininkus, galinčius pretenduoti į olimpinius kelialapius, tikrai yra“, – sakė R. Bagdonas. Jis pirmiausia išskyrė Aldą Lukošaitį, kuris šiame turnyre nedalyvavo. „Manau, po kelių metų Aldas puikiai pakeis M. Ežerskį“, – pridūrė R. Bagdonas.

Taip pat turnyre nedalyvavusiam M. Ežerskiui šįkart teko jam kiek neįprastos pareigos – trenerio. „Imtyniauti lengviau“, – pripažino M. Ežerskis, patarimus dalinęs jauniesiems imtynininkams. Rinktinės treneris Ruslanas Vartanovas prasitarė, kad M. Ežerskio debiutas naujame amplua – rimtas reikalas. „Ruošiame jį, kad baigęs karjerą galėtų prisijungti prie rinktinės trenerių štabo“, – sakė R. Vartanovas, į kurio planus pats Mindaugas atsakė šypsodamasis: „Galbūt“.

„Nors komandų nebuvo daug, bet lygis pakankamai aukštas, dėl pergalės visiems reikėjo pasistengti, – apie R. Bagdono turnyrą kalbėjo M. Ežerskis. – Vieni lietuviai pasirodė geriau, kiti prasčiau, tačiau tai yra tarpinės varžybos, kurios padeda pasiruošti svarbiausiems startams – Europos ir pasaulio čempionatams.“

M. Ežerskis išskyrė A. Djakonovą. „Jo pasirodymas tikrai nudžiugino. Finale įveikė pajėgų varžovą ir pagaliau pralaužė tą nesėkmių seriją, į kurią buvo patekęs“ – sakė M. Ežerskis.

R. Bagdono turnyro kovas stebėjo ir olimpinis čempionas disko metikas Virgilijus Alekna, į varžybas atvykęs su sūnumi Mykolu. „Aš pirmiausia atėjau palaikyti draugų olimpiečių, o Mykolui tiesiog labai patinka imtynės“, – sakė Virgilijus. Jam taip pat didžiausią įspūdį paliko A. Djakonovo pasirodymas.

Julius BLIŪDŽIUS