Budapeštas – svetingas imtynėms miestas. Šiemet Vengrijos sostinėje stipriausi planetos atletai rungiasi jau šeštą kartą. Tiesa, iki 2005 metų įvairių imtynių stilių atletams buvo rengiami atskiri čempionatai. Visų olimpinių sporto šakų sujungimas yra bene svariausias teigiamas senosios FILA komandos, su buvusiu vadovu Raphaeliu Martinetti priešaky,  palikimas.

Pirmieji 1958 metais Vengrijoje pasaulio čempionate debiutavo klasikai. Analogiškos varžybos jiems buvo surengtos 1986 metais. “Laisvūnai” Budapešte kovojo 1985 ir 1986 metais.  Visų trijų olimpinių stilių: graikų-romėnų, laisvųjų ir moterų imtynių atstovai rungėsi 2005 metais. Tąsyk varžybos vyko Laszlo Pappo sporto arenoje. Šioje arenoje vyksta ir šių metų pasaulio imtynių čempionatas.

Šią areną gerai prisimena Edgaras Venckaitis, Aleksandras Kazakevičius ir Mindaugas Mizgaitis. Prieš aštuonis metus vykusiame pasaulio čempionate arčiausiai pjedestalo liko Mindaugas Mizgaitis. Sunkiasvoris iškovojo pergales prieš gruziną Mirianį Georgadzę ir Bulgarijai atstovavusį buvusį moldavą Sergejų Mureiko, tačiau sėkmė nusisuko kovoje su šeimininku Mihaly Deak Bardosu ir rusu Sergejumi Artiuchinu bei užėmė penktą vietą.

2005 metais būsimasis olimpinis prizininkas Aleksandras Kazakevičius galynėjosi svoryje iki 66 kilogramų ir debiutinėje imtyje sensacingai įveikė rusą Romaną Gromovą, bet vėliau pritrūko parako imtyje su korėjiečiu Kum Chol Kimu.

Vis dėlto didžiausias išmėginimas teko Edgarui Venckaičiui.  Pimoje imtyje burtai devyniolikmetį Lietuvos olimpinio sporto centro auklėtinį suvedė su dukart olimpiniu čempionu (1996; 2000) ir olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtoju (2004) Armenu Nazarianu. Iki Atlantos olimpinių žaidynių A.Nazarianas gynė Armėnijos rinktinės spalvas. Netrukus, būdamas jėgų žydėjime, A.Nazarianas nesugebėjo atsispirti finansų kerams ir tapo Bulgarijos piliečiu. Du olimpinius ciklus Nazarianas buvo absoliutus visų varžybų favoritas savo svoryje. Be trijų olimpinių medalių jis iškovojo šešis Europos čempiono titulus ir triskart triumfavo pasaulio čempionatuose. Jo pasiekimai neliko  nuošalėje ir jo vardas įrašytas auksinėmis raidėmis FILA imtynių šlovės muziejuje.

Budapešte Edgaras Venckaitis sensacijos nesukūrė, bet tituluoto meistro pamokos įsirėžė ilgam. Pralaimėjęs ir antrą dvikovą vengrui Laszlo Klimentui Edgaras svoryje iki 60 kilogramų liko tarp autsaiderių.

Tai buvo prieš aštuonis metus. Šiandien vyrai pajėgūs kovoti dėl itin aukštų vietų. Lietuvius imtynininkus vertina varžovai, pastebi ir FILA. Paskutinėje sudarytoje FILA reitingų lentelėje tarp pajėgiausių pasaulių imtynininkų įsiterpusios A.Kazakevičiaus, M.Mizgaičio ir dėl kojos traumos čempionate nedalyvausiančio Viliaus Laurinaičio pavardės.

„Nežinau kokie bus galutiniai rezultatai, nemėgstu prognozuoti, bet esu tikras, kad vyrai nuo kilimo nužengs aukštai iškeltom galvom ir man nebus gėda kitų šalių treneriams žiūrėti į akis. Bet kokiu atveju mūsų tikslas pasirodyti geriau, nei prieš aštuonis metus”, – prieš išvykdamas į Budapeštą linksmai nusiteikęs kalbėjo rinktinės treneris Ruslanas Vartanovas.

Valdas Malinauskas